ISMERJE MEG önmagát

Túl sok határidő, túl kevés idő, magas elvárások: mindenki megéli a stresszt. De Ön személy szerint hogyan reagál rá? Teste hogyan reagál arra a helyzetre, amikor újra összejönnek a dolgok?
Ha elvégzi a tesztünket, rájöhet arra, hogy Ön melyik stressztípusba tartozik. A végén eláruljuk Önnek, mi lehet a kivezető út a feszültséget okozó csapdából.

1. Épp azzal foglalkozik, hogy előkészítsen egy kiemelten fontos prezentációt. Ekkor belép a kolleganője a szobájába, és elkezdi elmesélni, hogy hogyan töltötte a hétvégéjét az új párjával. Hogyan reagál erre?
Kedvesen, de határozottan megmondom neki, hogy most épp rengeteg dolgom van, de az ebédidőben beszélhetünk.
A történet részleteit vegyes érzésekkel hallgatom. Most azt várja tőlem is, hogy én is meséljék a hétvégémről?
Rögtön kíváncsivá tesz, és érdeklődve hallgatom szerelmi életének legújabb történéseit.
Türelmesen hallgatok, jóllehet épp most egyáltalán nincs hozzá kedvem.
2. Legjobb barátnője esküvőjén asztali köszöntőt kell mondania. Alaposan felkészült. Hogyan érzi magát?
Hirtelen kaparni kezd a torkom. Így természetesen semmi esetre sem tudom megtartani a beszédet. Megkérem a párom, hogy vegye át tőlem.
Hetek óta erre a nagy pillanatra várok. De most hirtelen nem vagyok már biztos abban, hogy menni fog ez nekem...
Kifelé egész nyugodtnak tűnök és lazának – de belül legszívesebben arcon csapnám magam azért, mert elvállaltam ezt a feladatot…
Nagyon ideges vagyok, és a pániktól a hidegbüfé felét felfalom.
3. Végre szabi! Az utazás előtti estén ...
...a barátja szemére veti, hogy ő inkább a kolléganőjével utazna el.
...úgy alszik, mint egy angyal, és már előre örül a napsütésnek, a tengerpartnak és a többinek.
...nyugtalanul hánykolódik. Vajon mindenre gondolt?
...kapkodva keresi az útlevelét. Hova tűnhetett az a fránya papír?
4. Nyugalmas este otthon a tévé előtt. Hogyan néz ki ez Önnél?
Tragikus filmet néz, ami után könnyekkel borítva fekszik a díványon. Olyan szörnyű a világ!
Egész nap az esti kedvenc sorozatának örült – majd nagyon bosszús lesz amiatt, hogy az aznapi részt már látta.
Először nagyon nyugis minden – amíg a barátja a film közepén be nem állítja újra a képernyő kontrasztját. Hirtelen kifakad!
Nem tud dönteni a programok között, ezért ide-oda kapcsolgatja a távirányítót, közben rengeteg csokoládét töm magába, majd unottan ágyba megy.
5. Barátnőjével kínos kérdésről beszélgetnek, melyről Ön szerint Önnek több fogalma van, mint barátnőjének. Hogyan zárul a beszélgetés?
Viszonylag gyorsan feladja. Végül is a barátság többet ér Önnek, mint annak igazolása, hogy Önnek van igaza.
Nevet, és azt javasolja, hogy az egészet felejtsék el. Később azonban azon mérgelődik, hogy "fel kellett adnia".
Keményen kitart a véleménye mellett.
A beszélgetés közben egyszer csak idegesen feladja, és elfogadja barátnője álláspontját.
6. Meghívást kap egy partira, ahol Ön csak a vendéglátót ismeri. Mi történik?
Egy-két órát maradok az udvariasság kedvéért, majd azzal köszönök el, hogy a beteg barátnőmet kell még meglátogatnom.
A büfé körül ólálkodom, ahol a vendéglátó egyik barátjával beszélgetni kezdek, majd csendben és titokban lelépek.
Ennek ellenére örülök a partinak, hiszen a vendéglátót már rég nem láttam. De sajnos ezen az estén fáj a fejem, és muszáj lemondanom.
A legjobb formámat elővéve felpörgetem magam, s kis idő múltán emberek vesznek körül. Otthon mégis azt kérdezem magamtól, hogy vajon nem túloztam-e el egy kicsit mégis ezt az egészet.
7. Főnöke egy meglehetősen nehéz projektre 3 napot ad Önnek. Mit gondol?
Igazából büszke vagyok arra, hogy a projektet nekem adta. De ilyen rövid idő alatt hogyan csináljam meg?
Mérges vagyok, hogy már megint az én nyakamba zúdították az egész munkát. A kolléganőmnek biztosan több ideje lenne.
Meggyőződésem, hogy legalább öt napra van szükségem ahhoz, hogy a feladatot rendesen el tudjam végezni. Ennek ellenére nem mondok semmit.
Örülök, hogy a főnököm ilyen komoly feladattal bíz meg, és elhatározom, hogy mindent megteszek.
8. Élvezi az evést?
Igen, a jó étel számomra mindig az életminőség része.
Ami az evést illeti, sajnos túlérzékeny vagyok, és az allergiám miatt sok mindenről le kell mondanom.
Ha van rá időm, akkor igen.
Nem mértéktelenül. Mindig figyelek a kalóriákra, mert semmiképp sem szeretnék kövér lenni.
9. Jól alszik éjszaka?
Általában igen. Csak ha hirtelen zajt hallok a lakásban, nagyon megijedek, és csak igen nehezen tudok újra elaludni.
Viszonylag nehezen alszom el, mert a gondolataim a napi események körül forognak.
Tulajdonképpen igen. Ennek ellenére reggelente érzem az álkapcsom, mintha egész éjszaka valami rágósat rágtam volna.
Gyakran felkelek még egyszer, és feljegyzek néhány dolgot, amit másnap el kell intéznem.
10. Mely helyzet lenne Önnek különösen kellemetlen?
Dührohamot kap az irodában, a főnökét is leordítja, s azzal fenyegeti, hogy a jövőben egyedül csinálhatja a sok piszkos munkát.
Bemutatkozó beszélgetésre megy. Amikor reggel a tükörbe néz, majdnem szívrohamot kap. Az arcán vörös foltok és kiütések vannak.
Osztálytalálkozó. Nagyon kicsinosította magát. Amikor áthajol az asztalon, nadrágja kettéhasad. Természetesen nem maradnak el a hülye viccelődések.
Nagy születésnapi bulit szervez, de a vendégek közül többen nem szórakoznak túl jól. Egy óra múlva az elsők elindulnak hazafelé...

Érzékeny:

Munkáját érő kritika, veszekedések otthon, elégedetlenség az irodában – igazából mindent a szívére vesz. Ön olyan helyzetektől szenved, amelyeket mások egy vállrándítással elintéznek. Mit vár tőlem a főnököm? Eleget tudok tenni a partnerem elvárásainak? A szüleim szerint a helyes úton járok? Ilyen és ehhez hasonló kérdések kavarognak állandóan a fejében. Folyton azon aggódik, hogy valami balul sül el. S ahogy az lenni szokott, egyből a legbosszantóbb dolgok történnek meg Önnel: csúnya pattanása nő az első randi előtt, beduzzad a szeme a bemutatkozó beszélgetés reggelén, gyomorgörcsöt kap a legjobb barátnője esküvőjén. A rejtett félelme és testi panaszai közötti összefüggést azonban nem látja.

Gyenge pontja:
Aggódik – a munkájáért, a kapcsolatáért, az egészségéért. Ez kikezdi az immunrendszerét. A következmény: annyira legyengül az ellenálló-képessége, hogy már a legkisebb ok is elég ahhoz, hogy megbetegedjen. Ezért szinte állandóan valamilyen allergia, megfázás, bőrkiütés vagy szénanátha kínozza.

Stressz elleni stratégia:
Néhány embernek a feszített állóképesség-fejlesztő tréning tesz jót! Önnek ezzel szemben másra van szüksége: elegendő pihenőre, és olyan sportokra, ahol nincs kitéve a teljesítménykényszernek. Próbáljon ki olyan távol-keleti technikákat, mint pl. a jógát vagy a thai-chit, ahol a lelke is meg tud nyugodni. Ezen kívül célszerű lenne rendszeresen eljárnia szaunába, ami az immunrendszerét erősíti. S még egy: olykor-olykor engedjen meg magának, hogy egy profi shiatsu masszőr kényeztesse. Ez elősegíti a béta-endorfinok képződését – és meglátja, jókedve magától helyreáll.

Érzelmi beállítottságú:

Egyszer fent, másszor lent. Senkire sem találó annyira ez a mondat, mint pont Önre. Jókedvű, ellenállhatatlanul vonzó, minden Ön előtt álló feladatnak nagy elánnal lát neki – hirtelen azonban egy meghatározhatatlan félelem fogja el, és szorítja össze a torkát. Ez odáig fajulhat, hogy néha napokig az íróasztalánál ül dolgavégezetlenül. Vagy megesik, hogy egy parti középpontjaként tündökölve hirtelen azt kérdezi magától, hogy mit is keres itt. Egyszerűen magukkal ragadják az érzései – felfelé éppúgy, mint lefelé.

Gyenge pontja:
Az erős érzelmi rezdülések különösen a szívét terhelik meg. A következmény: erős szívverés, légszomj, szédülés, alvászavarok. Gyakran kimerültnek, nyugtalannak érzi magát, és a koncentráció hiányától szenved.

Stressz elleni stratégia:
Minden olyan dolog jót tesz Önnek, ami lazít – és semmiféle nyomást nem gyakorol Önre. Ez azt jelenti, hogy az úszás mindaddig ajánlott, amíg nem akar új pályarekordot felállítani. A biciklizés is segít relaxálni, ha nem a Tour de France-ra akar felkészülni. Még ha Ön dinamikus emberként utálja is ezt a mondatot, mégis adjon időt magának, amikor hozzáfog a dolgokhoz. Ezen kívül néhány élelmiszerről le kell mondania: a fehérbor, déligyümölcsök, konzervek nem igazán tesznek jót Önnek. Ami viszont hasznos: erőleves, kecskesajt, vörösbor, vörös hús és kelbimbó.

Perfekcionista:

Mindent kontroll alatt tart. Legalábbis így látszik kívülről. Soha nem fogja a másik tudtára adni, hogy valójában mennyire stresszel. A munkában ezért Ön a főnök kedvence: senki sem olyan megbízható és lelkiismeretes, mint Ön. Ugyanakkor titokban már arról álmodozik, hogy egyszer úgy igazán megmondja a kollégáinak a véleményét. Viszont a munkahelyen tanúsított visszafogottsága miatt könnyen előfordulhat, hogy otthon a legkisebb dologtól is a plafonra mászik.

Gyenge pontja:
Elfojtja dühét, semmi jelét sem mutatja a stressznek. A testi következmények: izmai állandóan feszültek, ami fejfájáshoz, nyaki fájdalmakhoz és éjszakai fogcsikorgatáshoz vezethet.

Stressz elleni stratégia:
"Mindig csak lazán!" – hangozhatna az Ön stressz elleni mantrája. Ezt persze könnyű mondani. Ami segít Önnek: lazító gyakorlatok, mint pl. a jóga, chi gong. Bevált gyakorlat a jacobsoni ún. progresszív relaxáció. De a megfelelő táplálkozás is segíthet abban, hogy kevésbé legyen stresszes. Kerülnie kell az erős fűszereket, a vörösbort és a kávét – ezek az élelmiszerek még jobban megterhelik amúgy is túlfeszített testét. Jobban teszi, ha könnyű gyümölcsöket eszik, vagy joghurtot, fehérbort és sovány szárnyas húst fogyaszt.

Zárkózott:

A nyilvános dühkitörés, hisztérikus sírógörcs a legkevésbé sem jellemző Önre. Ön inkább lenyeli a dühét, frusztrációját inkább magába fojtja. Mégpedig szó szerint: mivel senki sem értékeli az elkötelezettségét, ezért saját maga jutalmazza meg magát – csokoládéval, chipsszel és egyéb finomságokkal. Végül mégis lehangoltság vesz erőt Önön, mert már megint nem tudott ellenállni a kísértésnek. Kívülről azonban ezt senki sem érzékeli: Szorgalmasan dolgozik, mint mindig, és gyakran túlbuzgónak tűnik. Magánéletében is mindig azon fáradozik, hogy mindent jól csináljon. Annyi belső nyomás után nem csoda, ha olykor ok teljesen feleslegesen veszekedést robbant ki. Partnere azonban eziránt kevés megértést tanúsít.

Gyenge pontja:
A stresszre evési zavarokkal reagál, gyakran túl sokat eszik, túlságosan kapkodva és rendszertelenül. A testi következmény: gyomorfájás, gyomorégés, émelygés, emésztési zavarok. Ezen kívül mindig fennáll annak a veszélye is, hogy a függőség egy formája alakul ki – legyen szó édességről, cigarettáról, alkoholról vagy gyógyszerről.

Stressz elleni stratégia:
Nagyon fontos: Étkezzen tudatosan! Semmi futtában bekapott félkész pizza, hamburger, semmi íróasztalnál majszolt keksz. Adjon időt magának, élvezze az ételt – mégpedig lelkiismeret-furdalás nélkül! Ideális esetben egyen másokkal együtt, ez étvágyat csinál, és egyben csillapítja azt a vágyát, hogy egyre többet tömjön magába. Ezen kívül tanulja meg levezetni a dühét! Ne féljen: senki nem veszi rossz néven, ha egyszer-kétszer hangosabban szól. Csak hajrá! Hamarosan érezni fogja, hogy oldódnak a csomók a gyomrában.



info@ideocsoport.hu